Luxus vagy minőség?
Az aranyat a fogászatban már az etruszkok az i. e. X-IX. században is használták, ami korántsem véletlen.
A szájban ugyanis minden feltétel (meleg, nedvesség) adott a fémek korróziójához. Az aranyról köztudott, hogy bakteriosztatikus, nem allergizál, nem korrodálódik, és jobb önthetősége miatt pontosabb munka készülhet vele. Természetesen ezekre ugyanúgy kerámia kerül, így azt csak hosszabb élettartamáról és problémamentességéről lehet egy normál porcelán koronától megkülönböztetni.
A tömések terén szintén alkalmazzuk az aranyat porcelánnal kombinálva vagy anélkül. Ekkor a fog előkészítése után lenyomatot veszünk, és a tömés a fogtechnikán készül el, amit aztán a fogba beragasztunk. Ennek tartóssága messze felülmúlja a hagyományos ?fehér tömések" minőségét és élettartamát. Ezeknek az ún. inlayeknek a csak porcelánból készülő változata az ?igazi" porcelán tömés, mely teljesen visszaadja a fog eredeti formáját, rágófelszíni barázdáit és a fogzománc áttetsző karakterét.
Hasonló technikával készülhetnek a porcelán héjak, melyek mind a gyökérkezelések okozta elszíneződést, a zománchibákat, fejlődési rendellenességeket, mind a fogak közötti réseket képesek korrigálni. Ha a fog már nagyon törékeny, vagy a benne lévő tömések miatt nagyon meggyengült, érdemes inkább teljes kerámia koronát alkalmazni, ami segít a fogat egyben tartani, de emellett csak porcelánból készül, fémváz nélkül, így az íny körüli szürke elszíneződés sok év múlva sem alakul ki.
Manapság az emberek jelentős része allergizálódik a környezeti hatások következtében. Ha egy jól elkészített pótlás mégsem kényelmes, ha már kis idő múlva ínygyulladást, ínysorvadást okoz, ha a szájban állandó savanyú ízt lehet érezni, esetleg a fogpótlás olyan gyulladást okoz, hogy az hordhatatlanná válik, felmerülhet az illetőnél fém vagy műanyag elleni reakció a szervezet részéről. Ha ilyen tüneteket észlelünk, jobb minél előbb a kiváltó okot megszüntetni, illetve eltávolítani, mert hosszú távon nagy károkat okozhat. Ma már pontos vizsgálatokkal nem csak egyszerűen kiszűrhető az allergizáló anyag fajtája, de a fogászati anyagok sokszínűsége, főleg hidak esetében, lehetővé teszi az allergizáló anyag elhagyását, és más anyaggal való helyettesítését. Nehezebb a helyzet a kivehető pótlásokkal, hiszen ezekben többnyire mindig megtalálható az akrilát nevű műanyag. Ha azonban a meglevő fogak száma és helyzete lehetővé teszi, allergiamentes, fix beragasztott pótlás készülhet. Ha a meglevő fogak a fix híd készítését nem teszik lehetővé, az üvegpillér segíthet. Ez azonban csak abban az esetben alkalmazható, ha a hátsó fogak hiányoznak, de elöl még saját fogak vannak, vagy elöl egy fix híd található, és ehhez kapcsolódik kivehető pótlás. Ezekben az esetekben ezzel a speciális üvegpillértechnikával nem allergizáló és nem kivehető, tehát fix híd készíthető. Az implantátumok megoldást jelenthetnek az allergia kivédésére, hiszen ezeket teljes fogatlanság esetén is alkalmazhatjuk.
Minden ezekhez hasonló speciális eljárás, mely nem rutinszerűen készül, egyrészt jól képzett, jól felszerelt rendelőben lehetséges, másrészt minden esetben más, egyénre szabott, speciális technikát igényel, ami csak jó fogtechnikai háttérrel és korszerű anyagok alkalmazásával oldható meg. Ám ha a feltételek adottak, az átlagosnál nagyobb élettartamú, kényelmes, élethű és fix pótlások készíthetők szinte minden esetben, allergiamentesen.
Dr. Mészáros Tamás
fogszakorvos
(Patika Tükör 1999. VII. évfolyam 4. szám ? április)