A fogfúrás forradalma
Tisztitózselé
Amennyiben eddig valaki azért halogatta a fogászati kezelést, mert félt a fájdalomtól, viszolygott a fogorvosi fúró hangjától, esetleg tartott az érzéstelenítéstől, immár számára is megnyugtató megoldással szolgálhatunk.
Egy napjainkban feltalált svéd anyag, melyet kíméletes kárieszeltávolító rendszernek nevezünk, fölöslegessé teheti az érzéstelenítést és a fúró használatát. Az USA-ban már tíz éve kísérleteznek a megfelelő anyag előállításával, ám a sikert mégis a skandinávok aratták le.
Az eljárás újdonsága ellenére óriási sikert arat a nyugati országokban, már hazánkban is alkalmazzák. Lényege, hogy a fogat nem fúróval tisztítják meg a szuvas résztől, így érzéstelenítő használata sem indokolt. A lyukas fogba helyezve a zselészerű anyag a szuvas részeket - és csakis azokat! - maradéktalanul feloldja, majd az ?olvadékot" egy speciális műszerkészlettel a fogorvos egyszerűen eltávolítja. A kezelés maga teljesen fájdalommentes, zajtalan és egyszerű, s bár kicsit tovább tart, mint a hagyományos fúrás, de ezt a páciensek - épp a kellemetlenségek hiányában - rövidebbnek érzik. Az anyag összetevőinek ismeretében elmondható, hogy az semmilyen káros hatással nincs az emberi szervezetre, a szájüregre, illetve a fogakra. Az egészséges fogszövetet még tízszer hosszabb behatási idő után sem károsítja. Ezzel a módszerrel - mivel abszolút szövetbarát - lehetővé válik az érzéstelenítőre allergiások kezelése is. Mivel a beteg fogállomány és az egészséges fogállomány egy része szabad szemmel nem különíthető el biztonsággal, ezért fúróval minden esetben többet távolítunk el a fogból, mint az szükséges lenne. Ezzel ellentétben az új és kíméletes kárieszeltávolító rendszer sehol nem hatol az egészséges fogszövetbe. Így ennek segítségével a legmélyebb szuvasodások, illetve a gyökérkárieszek is biztonsággal és fájdalmatlanul (!) kezelhetők.
Ajánlható a fentebb javasoltakon kívül terhesség alatti fogászati kezelések alkalmával az érzéstelenítő esetleges káros hatásainak kivédésére, illetve gyermekeknek, akiknél a fúró látványa még visszarettentőbb, mint felnőtteknél. Azonban általánosságban elmondható, hogy mindenkinek feltétlenül ajánlott, aki eddig félt a fogászati kezeléstől vagy csak egyszerűen szívesebben választja a kényelmesebb és fájdalmatlan megoldást.
Dr. Mészáros Tamás
fogszakorvos
(Patika Tükör 2001. IX. évfolyam 9. szám ? szeptember)